• facebook

#11 Jak przygotować glebę do uprawy perka?

Proces przygotowania parku do rozpoczęcia każdego sezonu jest jednym z kluczowych etapów hodowli decydujących o sukcesie zbiorów. Jak się okazuje odpowiednie przygotowanie gleby, to  ważny aspekt ekonomiczny. Dlaczego?

Powszechną odpowiedzią na pytanie „Jaka musi być gleba do hodowli ślimaków?” jest taka, że należy jedynie zadbać, żeby pH było zbliżone do alkalicznego i tyle, gdyż perko nie ma wysokich wymagań. Takie przekonanie jest powszechne w Internecie. Niestety, żeby osiągnąć wysoką opłacalność hodowli na koniec sezonu, trzeba zrobić wszystko, by perko było jak najmocniejsze, z dużymi ciemnozielonymi liśćmi.

Perko pełni 2 najważniejsze funkcje:

  1. Duże liście służą ślimakom nie tylko jako schronienie od słońca, ale stanowią główne ich pożywienie, przez wiele tygodni tuczu. Dlatego jakość wyrośniętego perko ma bezpośredni wpływ na ilość zużytej paszy kupnej, a tym samym poniesionych kosztów na hodowlę.
  2. Dorodne liście zapewniają idealną wilgotność nawet w upalne dni, która jest bardzo ważna dla prawidłowego wzrostu ślimaków. Zbyt suche warunki powodują zahamowanie wzrostu ślimaków, ponieważ nie są one w stanie spożytkować efektywnie pokarmu, który pozyskały w nocy. Rozwiązaniem wydawałaby się instalacja zraszaczy, ale system ten służy głównie do pobudzania ślimaków, nawilżania paśników oraz suchej sypkiej paszy.

Często osoby zainteresowane rozpoczęciem hodowli mają do dyspozycji kawałek ziemi, która z reguły nie jest kilku hektarowym polem utrzymanym w ciągłej eksploatacji. Zazwyczaj jest to areał od wielu lat nie uprawiany. Ziemia jest jałowa i kilka zabiegów maszynami rolniczymi nie sprawią, że perko nagle będzie rosło idealnie, ale co najwyżej nam wzejdzie. Dlatego żeby myśleć poważnie o inwestowaniu w taki biznes jak hodowla ślimaków, trzeba zrobić wszystko najlepiej jak się da i to już u podstaw.

Pierwszym krokiem po zabiegach rolniczych jest zbadanie gleby na mikro i makro składniki. Najważniejsze w tym wszystkim są poziomy fosforu, potasu, magnezu, azotu oraz boru. Bez tych podstawowych składników perko rozwinie przede wszystkim łodygę i kwiat a nie bujne liście. Często też rośnie wtedy na wysokość do 20 cm i utrzymuje się taki do jesieni, a czasem przekwita i usycha już na początku lipca. W takich warunkach jest niemożliwe, aby ślimaki osiągnęły jakość pierwszej klasy. Do tego jakie poziomy tych składników gleba powinna zawierać, doszliśmy poprzez obserwację przez wiele lat, jak perko zachowuje się przy różnym poziomie tych składników.

Takich informacji nie znajdziecie w Internecie, czy u innych hodowców. Hodowcy zaczynający u nas dostają tę cenną wiedzę za darmo, bo ich sukces jest naszym sukcesem.