• facebook

#12 Skąd się biorą przebarwienia na muszli ślimaków?

O jakości ślimaka decyduje przede wszystkim jego waga, jednak równie ważnym kryterium jest wygląd muszli, gdyż ona świadczy o kondycji ślimaka. Niepożądanym zjawiskiem są białe przebarwienia, które są zmorą niektórych hodowli. Jak tego uniknąć? Nie ma prostej odpowiedzi. Biały nalot, to częściowy lub całkowity brak zewnętrznej, białkowej warstwy muszli – periostracum.

Przyczyną może być martwica lub zaburzenie procesu jej wytwarzania. 
Martwicę mogą powodować:

  1. czynniki fizyczne (np. promieniowanie słoneczne); 
  2. czynniki chemiczne (np. kwasy humusowe); 
  3. czynniki biologiczne (np. grzyby); 
  4. uszkodzenia mechaniczne, których przyczyny to m. in. upadki z wysokiej roślinności lub zbyt wysokiego ogrodzenia, za wysokie nawodnienie, nieskuteczne zabezpieczenie słupów od nawodnienia podwieszanego. 

Na zaburzenie procesu wytwarzania białkowej warstwy mogą wpłynąć także czynniki wewnętrzne organizmu, czyli cały proces rośnięcia ślimaka. Tu można wymienić, np.:

  1. Brak schronienia przed silnym nasłonecznieniem, gdzie ślimak nadmiernie przechodzi w hibernację.
  2. Brak dostępu do czystej ziemi, którą ślimaki także muszą pobierać w celu czyszczenia przewodu pokarmowego.
  3. Zła jakość wody do zraszania ślimaków – znaczenie ma twardość wody i norma CaCO3/dm3.
  4. Zła jakość paszy, na którą skarży się bardzo wielu hodowców. W tym przypadku chodzi o 2 składniki, które są w złych proporcjach oraz brak jednego z  aminokwasów egzogennych co powoduje zaburzenia wzrostu.
  5. Przegęszczenie, czyli zbyt duża ilość ślimaków na 1 metr kwadratowy pola. W tym przypadku chodzi o ilość odchodów, które przy codziennym nawadnianiu rozpuszczają się i zanieczyszczają glebę. 

Prawidłowe identyfikowanie powyższych przyczyn oraz umiejętność zapobiegania im to efekt naszych długoletnich obserwacji i testów w zakresie własnej hodowli oraz hodowli, które są pod naszą opieką. Nie ma reguły, co do tego, czy przyczyną białego nalotu w danym przypadku jest jeden, dwa lub więcej z wymienionych powodów. Dlatego kluczem do sukcesu jest umiejętność hodowcy zapobiegania wystąpieniu wszystkich tych przyczyn.

Jak to robić? Jak zidentyfikować przyczynę białego nalotu? Właśnie tę umiejętność nabędziesz podczas naszych indywidualnych szkoleń w siedzibie Rivonel.