#7 Jak zielenina na polu wpływa na wynik zbiorów?
Mało który hodowca, nawet ten doświadczony, zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na jakość ślimaków ma obfitość i jakość zieleniny w parku hodowlanym. Od wielu lat otrzymujemy od hodowców z Polski i ze świata prośby o pomoc w ratowaniu hodowli.
Słyszymy m. in.:
„Nasze perko nie chce wschodzić, dawaliśmy wapno i nawozy, minął miesiąc i nic.”
***
„Nasze perko wzeszło, ale nie chce rosnąć większe, a nawożenie nie pomaga. Nie możemy wpuścić ślimaków. Sezon stracony!”
***
„Wpuściliśmy ślimaki do parku hodowlanego i zamiast ładnej zieleniny mamy gąszcz chwastów, z którymi sobie nie możemy poradzić.”
***
„Perko rosło tak dobrze, a teraz w lipcu już prawie znikło/zwiędło. Teraz ślimaki nie rosną mimo karmienia.”
***
„Nasze perko po miesiącu zamiast ładnych liści wypuszcza łodygi i zaczyna kwitnąć.
Nie dość, że nie dają schronienia ślimakom, to jeszcze zasłaniają paśniki podczas nawadniania systemem zraszania.”
Takich wiadomości dostawaliśmy po kilkadziesiąt w każdym sezonie. Dlatego wiele lat poświęciliśmy na wielokierunkowe badanie gleb i poszukiwanie odpowiedzi, w jaki sposób i jak szybko reagować, by zapobiegać pojawieniu się podobnych problemów. Każdy taki problem skutkuje nieprawidłowym wzrostem ślimaków i zakończenie sezonu niepowodzeniem.
Prawda jest taka, że Perko odpowiada za najważniejsze założenia każdej hodowli m. in.:
- Utrzymuje wilgotność i stanowi osłonę dla ślimaka w największe upały. Jeśli ślimak nie może się przyczepić do łodygi osłonięty przez liście, to ile byśmy wody nie lali na pole, to wilgotność i tak będzie za mała, a w rezultacie z gleby powstanie błoto, które będzie przesiąknięte odchodami ślimaków.
- Tylko odpowiedniej wielkości liście osłaniają łodygi i glebę, gdzie podczas upału chowają się ślimaki. Jeśli ślimaki będą miały za sucho, to pokarm, który zjedzą w nocy, nie wykorzystają na wzrost, tylko będą chudnąć w wyniku nadmiernego przesuszania.
- Przy dobrym wzroście Perka znacznie spada zużycie paszy, ponieważ z 1 ha można uzyskać ponad 10 ton masy zielonej, którą zjadają ślimaki w czasie 3 miesięcy.
Niestety same posianie perka to nawet nie jest namiastka sukcesu. Perko będzie rosło tylko w określonych warunkach, a dla każdej klasy ziemi muszą być zachowane inne parametry podczas przygotowania ziemi, by wzrost był równy i intensywny. Dodatkowo, przy prawidłowo uprawianej ziemi, równie dobrze rosną chwasty, które powodują że perko dla ślimaków jest zagłuszone i w rezultacie przestaje rosnąć.
Wszystkie te problemy przepracowaliśmy na swoich hodowlach i tylko my wiemy jak przygotować park hodowlany przed sezonem i jak go prowadzić, by można było osiągnąć sukces na koniec sezonu.